1

Søren Kierkegaard:

Subiektywność, ironia oraz kryzys nowoczesności

 

Kurs online Coursera

Prowadzący: Jon Stewart

Start: 6 Października 2014 (8 tygodni)

 

W ramach kursu będziemy analizować rozważania Sørena Kierkegaarda (1813-1855) nad takimi zagadnieniami definiującymi współczesne życie jak: relatywizm, brak znaczenia oraz kryzys religijności. Zdumiewająco trafne refleksje Kierkegaarda, tak zasadnicze dla myślicieli egzystencjalizmu, post-strukturalizmu, oraz postmodernizmu, są dzisiaj wciąż aktualne.

 

 

 

Często słyszymy, że relatywizm, subiektywizm i nihilizm są typowo współczesnymi problemami związanymi z zanikiem tradycyjnych wartości, zwyczajów i sposobów życia. W rezultacie następuje rozmycie znaczenia i zanik wiary religijnej, wzrasta zaś poczucie zagubienia – doznania tak powszechnego w nowoczesności.

 

Filozoficzne rozważania Kierkegaarda dostarczają nam wyjątkowo głębokich analiz tego złożonego fenomenu. Co zaskakuje, ten duński myśliciel swych inspiracji szuka nie wśród współczesnych mu filozofów, ale odnosi się do starożytnego mędrca – Sokratesa. 

 

W jednej ze swoich pierwszych prac – „Pojęciu Lęku” – Kierkegaard bada różne formy subiektywności i relatywizmu rozumiane jako krytyka dominującej kultury.  Fenomeny te nazywa „ironią”. Kierkegaard zdaje sobie sprawę, iż raz podjęta krytyczna refleksja kwestionująca tradycyjne wartości, nie pozostawia możliwości powrotu do poprzedniego stanu, zaś drogę naprzód charakteryzuje niepewność. Wskazują na to współczesne ruchy takie jak egzystencjalizm, post-strukturalizm i postmodernizm. Problemy filozoficzne, z którymi mierzył się Kierkegaard wciąż znajdują się wśród głównych zagadnień dzisiejszej filozofii.

 

Poziom zaawansowania

Uprzednia wiedza o Kierkegaardzie nie jest wymagana. Kurs będzie na poziomie uniwersyteckim, w związku z czym podstawowa znajomość filozofii będzie atutem. Dla chcących wzbogacenia swojej wiedzy o coś więcej niż prezentowane podczas kursu wykłady audio-wideo, zalecana literatura oraz zadania domowe, do każdego z modułów kursu będzie dostępna także dodatkowa literatura przedmiotowa.

 

 

Dowiedz się więcej o kursie z promocyjnego filmu oraz zapisz się:

https://www.coursera.org/course/kierkegaard

 

Jesteśmy na twiterze:

https://twitter.com/SKCoursera

 

Polub nas na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Søren-Kierkegaard-Subjectivity-Irony-and-the-Crisis-of-Modernity/146191435583128

 

Gdańskie Wykłady Filozoficzne

  • 1

 zobacz wszystkie wyklady

Nasz Facebook

facebook

Odwiedziło nas

0.png8.png6.png0.png6.png1.png5.png
Dzisiaj99
Wczoraj163
W tym tygodniu1125
W tym miesiącu262

Informacje o użytkowniku:
  • Twoje IP: 34.228.52.21
  • Twoja przglądarka: Unknown
  • Wersja:
  • System: Unknown

Obecnie na stronie jest:
1
użytkownik(ów)

sobota, 02.12.2023 / 12:40